Tvorba vize komunity je zaměřena na vytvoření dlouhodobého plánu rozvoje obce nebo území za současného výběru a postupné realizace krátkodobých prioritních témat. Samotné setkání trvá obvykle dva půldny, předchází mu ale až půlroční příprava. Cílem přípravy je jak organizace samotného diskusního fóra, tak také motivace všech potenciálních účastníků k tomu, aby přišli. Základem úspěchu je pestré složení a aktivita účastníků i po ukončení fóra.
Původní název: Community Visioning: From Vision To Action Forum
Tvorba vize komunity je proces, který spolu s tzv. následným setkáním trvá šest až dvanáct měsíců a jeho dlouhodobým výsledkem je zvýšení počtu občanů, kteří se aktivně zapojují do veřejného života v obci, a realizace několika konkrétních projektů, které vedou ke zlepšení života v obci a na nichž se občané během veřejného setkání dohodnou.
Při procesu tvorby vize komunity je vhodné využít zkušeného konzultanta, který už proces facilitoval. Ten celý proces vede od přípravy veřejného setkání, spolupracuje s řídícím výborem až po následné kroky. Obvykle facilituje samotné veřejné setkání a školí facilitátory (4-10) a zapisovatele malých skupin (stejný počet jako faciliátorů). Je velmi vhodné, aby konzultant byl externista, který je nezaujatý, nestranný, soustředí se na proces, slouží potřebám účastníků diskuse.
Kromě konzultanta je nutné, aby celý proces koordinoval místní člověk, který je nositelem myšlenky tvorby vize komunity. Ten poskytuje zázemí všem činnostem, spojeným s přípravou veřejné diskuse, a administrativně je zajišťuje. Širší podporu mu dávají členové tzv. řídícího výboru, což je skupina obvykle deseti až třiceti osob (podle velikosti obce a zájmu občanů), které mají na starosti přípravu veřejné diskuse (propagace, logistika apod.). Je dobré, pokud kolem sebe má řídící výbor skupinu dalších dobrovolníků, kteří pomáhají při vlastním veřejném setkání např. přípravou doprovodného programu pro děti, přípravou občerstvení pro účastníky, zajištěním dopravy pro starší občany ze vzdálenějších částí obce, vyzdobením a následně úklidem prostor, ve kterých se koná veřejné setkání apod.
Cílem metody je formou relativně podrobně strukturované diskuze spojit názory obyvatel v pohledu na dlouhodobý vývoj obce a přivést je k převzetí zodpovědnosti za dílčí změny ve formě konkrétních projektů.
Všichni obyvatelé dotčeného území (obvykle obce)
První část:
Druhá část:
Nastartování diskuze o dlouhodobých prioritách obce, aktivizace občanů, posilování sociálního kapitálu obce
Vhodnost zkušeného facilitátora nebo konzultanta se znalostí metodiky. Nutnost širokého organizačního výboru zastřešujícího různé zájmy v komunitě.
20 - 200
Příprava cca 6 měsíců, akce 2 dny, v následném období realizace dle složitosti projektů
Metodu tvorby vize komunity přinesla do střední Evropy paní Delia Clark z Antioch New England Institute v USA, která od roku 1997 spolupracovala s několika nestátními neziskovými organizacemi nejprve na Slovensku a později v České republice. První fórum společného plánování se uskutečnilo v roce 1998 v Liptovském Hrádku, další následovala v květnu 2002 ve Valašských Kloboukách a v Bulovce, Arnolticích a Dolní Oldříši.
Metoda je celistvá, není účelné ji tříštit. Na výsledky veřejného fóra se dá navázat různými pracovními skupinami apod. Části metody se dají využít i samostatně.